Motona - Sklep z odzieża motocyklową
 • Jesteś tu: Sklep motocyklowy Motona producent odzieży motocyklowej kurtki Aktualności Jak prać tekstylne kurtki motocyklowe?
 • jak prać tekstylne kurtki motocyklowe

  Jak prać tekstylne kurtki motocyklowe?

  Jeżeli chcesz, aby kurtka motocyklowa posłużyła Ci przed długie lata, dowiedz się czego unikać oraz jak ją prać i czyścić by odzieży nie zniszczyć w krótkim czasie.

  jak prać tekstylne kurtki motocyklowe

  Podstawowa zasadą przy praniu i czyszczeniu tekstylnych kurtek motocyklowych jest czytanie instukcji na metkach wszytych w odzież motocyklową. Może brzmi to dość banalnie, ale z doświadczenia wiemy, że znaczna część ludzi tego nie robi;-) Czasami metki w kurtce może już brakować lub jest nieczytelna. Często też informacje na niej zawarte są nie wystarczające i nadal nie ma pewności jak bezpiecznie uprać naszą kurtkę motocyklową.

  jak prac tekstylną kurtkę motocyklową

  Poniżej zamieszczamy podstawowy instruktaż czyszczenia odzieży motocyklowej, który sprawi, że Twoja tekstylna kurtka motocyklowa przejdzie przez proces prania dość bezboleśnie i bezpiecznie.

  Przede wszystkim musisz zrozumieć, że nie można po prostu wrzucić całej kurtki motocyklowej do pralki, wsypać trochę proszku, wyprać a potem jeszcze odwirować przy 1200 obrotów minutę. Takie traktowanie odzieży motocyklowej przy częstym praniu sprawi, że Twoja kurtka na motocykl nie przetrwa dwóch sezonów. Nawet jeżeli się nie rozleci i wizualnie będzie nadal wyglądać w miarę w porządku to prawie na pewno straci wiele swoich zalet użytkowych.

  Materiał wierzchni wielu kurtek motocyklowych jest lekko gumowany od spodu, dzięki czemu podczas jazdy motocyklem w deszczu woda szybko spływa po odzieży a kurtka nie przemaka, nie nasiąka wodą i w efekcie nie robi się ciężka a nam jest ciepło, sucho i przyjemnie. Częste pranie kurtki motocyklowej w pralce a co gorsza jej wirowanie spowoduje, że guma od wewnętrznej strony materiału wierzchniego zacznie pękać, kruszyć się a w efekcie odzież w znacznej mierze straci swoje właściwości wodoodporne.

  jak prac tekstylną odzież motocyklową ?

  Jak najlepiej prać kurtkę na motocykl?

  Zdecydowanie najbezpieczniejszym i najtańszym sposobem prania odzieży motocyklowej jest pranie ręczne. Przed praniem z kurtki motocyklowej należy wypiąć podpinkę ocieplającą oraz membranę. Te wewnętrzne warstwy kurtki będziemy prać osobno o czym później. Z wewnętrznych kieszeni kurtki należy też wyjąć protektory. Najwygodniej kurtkę motocyklową w praniu ręcznym będzie umieścić w wannie lub w dużej miednicy. Po na moczeniu w wodzie o temperaturze 30 stopni i delikatnym płynie do prania zaczynamy od grubszych tematów a więc usuwamy owady i inne zabrudzenia z przodu kurtki. Do opornych zabrudzeń dobrze użyć jest zwykłej gąbki w postaci zmywaka do naczyń. Po dokładnym namoczeniu i wymyciu kurtki w ten sposób, przechodzimy do bardzo dokładnego płukania kurtki motocyklowej. Piorąc kurtkę w wannie najlepiej użyć do tego prysznica. Kolejnym etapem prania kurtki motocyklowej będzie suszenie. Odzieży nie należy suszyć na gorących grzejnikach ani przy w pełni operującym silnym słońcu. Mokrą kurtkę motocyklową wkładamy na wieszak o szerokich ramionach i dajemy jej czas aby sobie spokojnie wyschła w przewiewnym miejscu.

  Pranie wewnętrznych warstw tekstylnej kurtki motocyklowej a więc podpinka ocieplająca i membrana.

  Podpinka ocieplająca nie stanowi większego problemu i możemy ją spokojnie prać w pralce przy 30 stopniach. Membrana kurtki motocyklowej stanowi już większe wyzwanie. Nie wolno do jej prania używać zwykłego proszku, gdyż zapcha on jej mikropory i nasza membrana straci swoją oddychalność. Najbezpieczniej membranę z kurtki motocyklowej prać ręcznie w miednicy przy użyciu płynów piorących do membran. Takie płyny piorące kupicie sklepach motocyklowych lub sklepach z odzieżą turystyczną lub sportową.

  Pranie tekstylnej kurtki motocyklowej w pralce.

  Generalnie mocno odradzamy takie postępowanie. Pralka może nie zniszczy tekstylnej kurtki motocyklowej tak jakby to zrobiła ze skórzaną kurtką motocyklową, ale też mocno nadwyręża jej żywotność. Jeżeli jednak już musicie to róbcie przede wszystkim wypnijcie membranę, podpinkę i protektory. Kurtkę motocyklową należy odwrócić na lewą stronę, dzięki temu wytarciu o metalowy bęben pralki nie ulegną rożne elementy odblaskowe odzieży. Kurtki motocyklowej zdecydowanie nie należy wirować, a program ustawić na delikatne pranie ręczne przy temperaturze 30 stopni.

  Chemiczne pranie tekstylnej kurtki motocyklowej.

  Jako producent nie możemy zalecać tego procesu prania odzieży motocyklowej. W prawdzie do tej pory nie mieliśmy sygnałów, że nasza kurtka czy spodnie w wyniku prania chemicznego uległy jakiemuś odbarwieniu czy innemu uszkodzeniu, jednak ze względu na różne środki chemiczne stosowane w tym procesie nie możemy takiej niekorzystnej sytuacji dla kurtki czy spodni wykluczyć. Tego procesu podejmujecie się własną odpowiedzialność i takie rzeczy należy bardzo dokładnie omawiać z ludźmi prowadzącymi pralnie chemiczne.

  Dodano: 09.01.2019

  Polecamy

  zdjęcie

  MotonaKurtka motocyklowa Venta

  Cena od:
  799zł
  zdjęcie

  MotonaKurtka motocyklowa Venti

  Cena od:
  799zł
  zdjęcie

  MotonaKurtka motocyklowa Ventour

  Cena od:
  849zł
  zdjęcie

  MotonaSpodnie motocyklowe Lux

  Cena od:
  799zł
  zdjęcie

  MotonaRękawice motocyklowe Luxon

  Cena od:
  249zł
  zdjęcie

  MotonaSpodnie motocyklowe Venus

  Cena od:
  799zł
  zdjęcie

  MotonaKurtka motocyklowa Madame

  Cena od:
  790zł
  zdjęcie

  MotonaSpodnie motocyklowe Blackstone

  Cena od:
  749zł